Nějak se nemohu ubránit dojmu, že Miloš patří mezi naše nejméně doceněné kytaristy. Tento fakt je zřejmě značným dílem způsoben zdravotní komplikací, která mu už od roku ´91 znemožňuje se kytaře dále aktivně věnovat. Přesto za sebou stačil nechat pořádný kus práce a dobré muziky.

Když posloucháme jeho brilantní melodické linky, kterým nechybí jak smysl pro detail, tak nadhled nad jejich celkovou stavbou, je dobré si také uvědomit že v nich často slyšíme na svou dobu přinejmenším nezvyklé alternativní techniky - často mě však napadá spíše slovo průkopnické.

Konkrétně třeba „Hlaď mě a kousej“ vyšla v roce 1991 na desce „Čeští mistři rockové kytary“ a už úvodní vícehlasé tapy vzal Miloš za poněkud jiný konec, než bývá v kraji zvykem. V této souvislosti se sluší připomenout, že před revolucí zde prakticky neexistovaly zdroje, ze kterých by se daly načerpat o kytarových technikách nějaké informace. Možná je to právě jeden z důvodů, proč čas neubral Milošově kytaře na originalitě. Způsob jakým ovládá tón, láme melodickou linku, jak používá flažolety, hamering kombinuje s pákou - na to všechno jde prostě po svém už v osmdesátých letech. I z dnešního pohledu je při poslechu jeho muziky jasné, že vstupujeme do světa Pana kytaristy. Ale pozor - chvíli hladí, chvíli kouše!

kytarista. H.M.

kurzy.muzikus.cz

Miloš Makovský (c) 2006
webdesign ceskyserver.cz